Dünyanın gözü bu ustada

"Ekzantrik Preslerde Soğuk Cıvata Esnek İmalat Sanayii" adlı projesiyle birinci olan Necmi Dedeoğlu, Avrupa yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek.

Eurowards Avrupa Girişimcilik Yarışması'nın Türkiye ayağının gelişim kategorisinde, "Ekzantrik Preslerde Soğuk Cıvata Esnek İmalat Sanayii" projesiyle ödül almaya hak kazanan 42 yaşındaki Necmi Dedeoğlu, Türkiye'yi temsil edecek.


Necmi Dedeoğlu: "3 ülke makinenin patentini almak için vatandaşlık teklif etti ama kabul etmedim. Patentini aldığım makinemi Türkiye'de üreteceğim"


GELİŞTİRDİĞİ MAKİNE 285 PROJENİN 1'İNCİSİ

Eurowards Avrupa Girişimcilik Yarışması'nın Türkiye ayağının gelişim kategorisinde, "Ekzantrik Preslerde Soğuk Cıvata Esnek İmalat Sanayii" adlı projesiyle birinci olan Necmi Dedeoğlu, Avrupa yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek.


Eskişehir'de yaşayan endüstri meslek lisesi torna bölümü mezunu 42 yaşındaki Necmi Dedeoğlu, babasının kurduğu atölyede çırak olarak işe başladı.


Çocukluğundan beri makine mühendisi olmak isteyen, ancak ekonomik sorunlar nedeniyle üniversiteye gidemeyen Dedeoğlu, meslek lisesini bitirdikten sonra atölyede iş hayatını sürdürdü. Mühendislik alanındaki girişimcilik yönünü, makine branşındaki kitapları okuyarak geliştiren Dedeoğlu, yeni makineler geliştirmek konusunda küçük çaplı birkaç projeyi de atölyede hayata geçirdi.


Yeni makine almak için cıvata üretimi konusunda söz sahibi olan Almanya'ya giden Dedeoğlu, incelediği soğuk cıvata üreten makinelerin 3 milyon Avro civarında olduğunu görünce makine almadan ülkeye döndü ve bu yönde çalışmalara başladı.


Dedeoğlu, makineyi kendi imkanlarıyla evini satarak yapmaya karar verdiğini belirterek, dünyada benzeri olmayan prototip cıvata makinesini üretmeyi başardığını söyledi.
285 PROJE İÇİNDEN BİRİNCİ OLDU


Geliştirdiği makinenin, Avrupa'da 3 milyon Avro'ya satılan makinelerden daha ileri bir aşaması olduğunu ve soğuk cıvata ile somunu aynı anda üretebildiğini anlatan Dedeoğlu, şöyle konuştu:


"Yaptığım makine dünyada tek. Makineyi yaptığım zaman mühendis arkadaşlar bile şaşırdı. Daha sonra geliştirdiğim bu makineyle Avrupa Birliği tarafından desteklenen Eurowards Avrupa Girişimcilik Yarışması'nın Türkiye ayağına katıldım.

32 ilden 285 projenin katıldığı yarışmanın gelişim kategorisinde, Ekzantrik Preslerde Soğuk Cıvata Esnek İmalat Sanayii adını verdiğim bu projeyle birinci oldum.

Eylül ayında İstanbul'da düzenlenen törende de ödülümü aldım."


Makinesinin Türkiye'de 285 proje arasında birinci olmasından sonra birçok teklif aldığını anlatan Dedeoğlu, "Almanya, Çin ve Japonya bana vatandaşlık teklif etti.

Makinemin patentine yüksek rakamlar önerdiler. Hatta Almanya (patentini 5 milyon dolara alalım, üretimi burada yapalım, satıştan yüzde 40 hisse verelim) dedi. Ama kabul etmedim.

TÜBİTAK tarafından da ödüllendirilen ve patentini aldığım makinemi Türkiye'de üreteceğim" dedi.


"350 BİN AVRO'YA MAL ETTİM"


Makinesinin patentini satması halinde ömrünün sonuna kadar lüks bir hayat içinde yaşayabileceğini, ancak bunu istemediğini ifade eden Dedeoğlu, şöyle devam etti:
"Avrupa'dan aldığımız makinelerde, hammadde olarak dışarıya bağımlı kalabiliyoruz. Ayrıca makinenin fiyatı 3 milyon Avro. Ben 350 bin Avro'ya mal ettim. Çin'den bile ucuza cıvata üretiyorum.

Amacım, bu makineyi Türkiye'de üretmek. Devletim istesin patent için ücret almadan tüm belgelerimi vereyim."
(K)