Erdoğan’ın ağabeyi Hasan Erdoğan konuştu!

“Kardeşim Çamlıca’daki evi babadan kalma yerleri satarak aldı. Tayyip haram yemez, lüks içinde yaşamaz”Hasan Erdoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ağabeyi. İzmit Yuvacık’ta yaşıyor. Yıllardır lokantacılıkla geçinen Hasan Erdoğan şimdi ekmek teknesini oğluna teslim etmiş. Kendisi de 350 milyon Bağ-Kur maaşı ile geçiniyor. Vakit’in sorularına samimi cevaplar veren ağabey Erdoğan’ın çarpıcı sözleri şu şekilde:
- Kasımpaşa’da yaşadığınız yıllardan bahseder misiniz?
- Babam Denizcilik İşletmeleri’nde kaptandı. Adalara su taşırdı. Kasımpaşa’da kirada otururduk. Tenzile annemiz de evin geçimine yardımcı olabilmek için mahallelilere elbise dikerdi. Tayyip, Mustafa ve Vesile Kasımpaşa’da doğdu. Babam emekli olunca buradan bir daire aldı. İlerleyen yıllarda karşı daireyi de satın aldı. Tayyip o dönemde İmam Hatip’te. Babam 1988’de vefat ettikten sonra Tayyip kardeşim Kasımpaşa’daki bu yeri sattı. 55 bin mark etti. Çamlıca’da Yalovalı olan hacı arkadaşı Nejat’ın apartmanından daire aldı. Halen orada oturuyorlar. Tayyip haram yemez. Lüks içinde yaşamaz.
- Tayyip Erdoğan küçüklüğünde nasıl bir insandı?
- Onu anlatmakla bitiremem. Benim yanımda uzun süre kaldı. Güneysu’da lokantam vardı. Ben yıllardır aşçılık yaparım. Orada bana bir süre yardım etti. Ben yemekleri pişirirken o garsonluk yapar kasada otururdu.
- Yemek pişirir miydi?
- Yok yok. Yemekleri ben pişirirdim. O servislere bakardı. Aynı zamanda Rize’de Yusuf Hoca’dan Arapça dersleri de aldı. Yakın arkadaşları kendisine “Tayyip Hoca” derler zaten.
SAYGIDA KUSUR ETMEZ
- Hiç saygısızlığını gördünüz mü?
- Valla ben Tayyip’i babamdan da çok severim. Benden ufak olduğu halde saygım sonsuzdur. Ömür boyu böyle olmuştur. Tayyip’le aramızdaki samimiyet bambaşkadır. Sık sık telefon açar. Ben de onu ararım. Çok dua ederim başarılı olması için. Allah’ım onun yanında olur inşallah.
- Başbakan olduktan sonra kolay ulaşabiliyor musunuz?
- Tabii ki. Beni sever, aradığımda müsait değilse sonradan mutlaka arar.
- Size işini hallettirmek için çok başvuran oluyor mu?
- Olmaz mı hiç. Gelen gidenin haddi hesabı yok. Ne İstanbul’da ne de Rize’de rahat veriyorlar. Bazılarını kovuyorum. Bu yönde Tayyip’e tek bir kelam bile etmiş değilim.
- Yeğenlerinizle aranız nasıl?
- Çok hayırlı çocuklar hepsi. Tayyip’in 2 kız 2 erkek çocuğu var. Siz de medyadan tanırsınız onları. Mustafa’nın ise 3 kız bir erkek çocuğu var. Biri başörtüsü yasağı sebebiyle ABD’de okuyor. Tayyip’in çocukları da orada okudu.
- Başörtüsü yasağı sebebiyle gençlerin yurtdışında okumak zorunda kalması sizi üzüyor mu?
- Gerçekten çok üzülüyorum. İnsanın çoluk çoğundan ayrı kalması ne demek bilir misin? Bugün memleketimizde başörtüsünün serbest kalmasını isteyen o kadar insan var ama, yine de serbest kalamıyor. 1929 doğumluyum, Atatürk döneminde de yaşadım. Onun döneminde böyle bir yasak yoktu. Okullarda, devlet dairelerinde böyle yasaklamalar yapılmıyordu.
- Çok mütevazı bir hayat sürüyorsunuz?
- Memlekette 8 dönüm çaylık arazim, oğlumun Yuvacık’ta 2 katlı evi, 350 milyon Bağ-Kur maaşım, Yuvacık’ta da bir lokantamız var. Bir oğlum lokantayı işletiyor bir oğlum Rize’de hastanede çalışıyor. Bana Bağ-Kur maaşım yetiyor gerisine karışmam. Allah’a şükürler olsun mütevazı bir hayat sürdük, halen de sürüyoruz.
“BABAM TOP OYNADIĞI İÇİN KIZARDI”
- Tayyip beyi nasıl evlendirdiniz?
- Tayyip’i, Şule Yüksel evlendirdi. Gelin adayının, Üsküdar’da çok temiz bir ailenin kızı olduğunu, Tayyip’i onunla evlendirmek istediğini söylediğinde babam karşı çıktı. Babam sinirli bir adamdı. Tayyip’i Rize’den evlendirmek istediğini söyleyerek razı olmadı. Şule Hanım babamı razı etti. Tayyip evlendikten sonra babam ile karşılıklı dairelerde oturdu. Emine Hanım babamın hizmetini yaptığı gibi saygıda da kusur etmedi. Babam sonradan Emine Hanımdan çok memnun kaldı. Emine gelin çok bambaşka bir insandır. Kendisini ailecek çok severiz.
- Babanızın Tayyip bey ile arası nasıldı?
- Babam sinirli bir adamdı ama Tayyip’i çok severdi. O okutmaya kararlıydı ve başardı. Top oynağı için kızardı.
Tayyip Başbakan olarak kalmalı
- Cumhurbaşkanlığı gündemde. Tayyip beyin Cumhurbaşkanı olmasını ister misiniz?
- Başbakan olarak kalmasını isterim. Çünkü bir dönem daha görev yapması memleket adına hayırlı olur. Emine gelinin başörtüsünü de sorun yapabilirler.
- Tayyip bey Cumhurbaşkanlığı ile başörtüsü arasında kalırsa sizce ne yapar?
- Tayyip inancı çok sağlam bir insandır. Eşinin başörtüsünü değil Cumhurbaşkanlığına hiçbir şeye değişmez. O kadar imanlı, dinine bağlı bir insandır. Tayyip, İl Başkanlığı yaptı, İstanbul’da belediye reisliği yaptı, Başbakan olarak dünyanın dört bir köşesine eşi ile birlikte gitti, ama hiçbir zaman eşinin başını açık görmedik. Benim merak ettiğim bu başörtüsü dünyanın her tarafında serbest de bizim ülkemizde neden yasak var?
- Başbakanın ağabeyi olarak insanlar ister istemez size şikâyetlerini ya da dualarını yansıtıyorlar. Size ulaşan şikâyetçiler mi çok duacılar mı çok?
- Duacılar daha çok ama şikâyetçi olan da var. Türkiye’de her tip insan var İzmit’te de her görüşten insan olduğu için tepki göstereni de oluyor, “Allah razı olsun” diye dua eden de.
Ağır bir yükün altında
- Kendisinin sırtındaki yük çok büyük sizin dualarınıza ihtiyacı vardır...
- Tayyip’le bir sohbetimde kendisine “Kardeşim bu memleketi çok kötü bir dönemde teslim aldın. Bu işin altından çıkamazsın” dedim. Bana durumun öyle 3-5 senede düzeltilecek gibi olmadığını belirli bir zamanın geçmesi gerektiğini söyledi.
- Bunu ne zaman söylediniz?
- İktidara geldikten birkaç ay sonra.
- Şimdi durumu nasıl görüyorsunuz. Altından kalkabildi mi?
- Kalkacağına çok umutluyum. Birkaç yıl daha zaman lazım. Eskiye göre çok düzelme var. Bir dönem daha fırsat verilmesi lazım. Beni yanıltacak gibi. Başardığı taktirde bu millet Başbakanlıktan aşağı uzun yıllar indirmez.
Vakit