Küresel sermayenin baronları Türkiye'de!

Türkiye, tarihinin en büyük yabancı yatırımcı grubunu ağırlıyor. Dünyadaki fonların yaklaşık beşte birini temsil eden yatırım devleri önceki gün sessiz sedasız Türkiye'ye geldi.

17 trilyon dolara hükmeden dünya devleri, yatırım için Türkiye'de!

Bill Gates Vakfı, Japon Mitsubishi, İngiliz City Group ve Rus Alfa Bank gibi dünyaca ünlü fonların bir numaralı yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 65 kişi, yatırım imkanlarını araştırmak için Ankara ve İstanbul'da temaslara başladı. 17 trilyon doları temsil eden fon yöneticilerinin, gelişmekte olan ülkeler için ayırdıkları 440 milyar dolarlık portföyde Türkiye'ye de yer vermek istedikleri öğrenildi. Bir yıldır ülkeyi izleyen yöneticilerin istikrardan dolayı Türkiye'ye yöneldiklerini belirtildi.

Amerika'daki 'Russel 20-20 Group' çatısı altında bulunan farklı ülkelerin en büyük fon yöneticileri, yatırım için gelişmekte olan ülkeleri geziyor. Arjantin ve Meksika gibi ülkelere giden fon yöneticileri en son ziyaret ettikleri Ukrayna'da Cumhurbaşkanı tarafından ağırlandı. Daha sonra özel uçakla Ankara'ya gelen yatırımcılar, dün Devlet Bakanı Ali Babacan ile bir araya geldi. Görüşmeye Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı ile Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Doğan Cansızlar da katıldı.

Yatırımcılar, Türkiye'deki yatırım iklimi konusunda bilgi veren Babacan'a Kıbrıs, AB ve Irak gibi konuları da içeren sorular yöneltti. Kıbrıs konusunun çözümünden yana olduklarını, AB'ye olan heyecanlarını ise kaybetmediklerini vurgulayan Babacan, "Siyasi ve ekonomik istikrar mevcut. Türkiye'ye yatırım yapmanın tam zamanı. Uzun vadeli yatırımı düşünün." dedi. Babacan'ın açıklamaları ve yatırıma yönelik çağrısı yabancı konukların alkışları ile karşılandı. Bazı fon yöneticileri, istikrar görüntüsü ve ekonomide yapılan atılımların Türkiye'yi kendileri için cazip bir ülke yaptığını söyledi. Bugün İstanbul'da TÜSİAD ve MÜSİAD başta olmak üzere iş dünyasının önde gelen isimleri ile de görüşecek olan yatırımcıların Türkiye'ye gelişini İslam Konferansı Örgütü Gençlik Forumu bünyesinde kurulan DRUM Grubu organize etti.

Organizasyonu ABD'li Allen Collinsworth ile birlikte üstlenen Mehmet Çelebi, aynı zamanda Türk -ABD Dernekleri Asamblesi Başkan Yardımcısı. Uzun yıllar ABD'de yaşayan Çelebi, Sharon Stone ve Andy Garcia'yı Kurtlar Vadisi'nde oynatan BMH Worldwide şirketinin de kurucusu. Zaman'a konuşan Collinsworth ve Çelebi, gelen yatırımcılar için, "Türkiye'de bir seferde gelen en güçlü grup." tanımını yaptı. Çelebi, farklı ülkelere giden ve incelemeler yapan yatırımcıların Türkiye'ye gelmesinin son derece önemli olduğuna işaret etti. Bu yöneticilerin 17 trilyon doları temsil ettiğini bildiren Çelebi, "Bu grup, yaklaşık bir yıldır Türkiye'yi izliyordu. İstikrarı görünce rotalarını bu tarafa çevirdiler. 440 milyar dolarlık yatırımın ne kadarının Türkiye'ye yapılacağının kararı bu görüşmelerin ardından verilecek. Sayın bakanımızla görüşmeden çok olumlu izlenimlerle ayrıldılar." dedi. Amerikalı yatırımcılar ABD Büyükelçisi Ross Wilson'a da ziyarette bulundu. Basına kapalı geçen toplantı sonrasında da açıklama yapılmazken, büyükelçinin, işadamlarına, Türkiye'nin ekonomide ve AB sürecinde 4 yıldır önemli reformları hayata geçirdiğini söyleyerek, "ABD'liler muhakkak Türkiye'ye yatırım yapmalı." dediği öğrenildi.