"Peşmerge güçlerinde her türlü silah var"

Kuzey Irak'taki peşmerge güçlerinin Irak ordusunun elinde bulunan her türlü hafif ve ağır silaha sahip olduğu, bunları da yıkılan Baas rejiminden ve silah kaçakçılarından temin ettikleri öne sürüldü.

Kuzey Irak'ta yayımlanan Kündistani Nwe gazetesinin bugünkü sayısında yer alan habere göre, Irak Savunma Bakanlığı'ndan Kürdistan Peşmerge Bakanlığı'na, bugüne kadar hiçbir askeri mühimmatın verilmediği belirtilirken, peşmerge kuvetlerinin hava gücü dışında geriye kalan askeri mühimmata sahip olduğu iddia edildi.

Peşmerge işlerinden sorumlu yerel yönetimden gazeteye bilgi veren ve adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Kürtlerin uçak ve helikopter dışında Irak ordusunun elinde bulunan bütün askeri silah ve mühimmata sahip olduğunu öne sürdü.

Gazete haberinde, söz konusu askeri araç ve gereçlerin, yıkılan Baas rejimi döneminde Irak ordusundan ele geçirildiği ya da silah kaçakçılarından alındığı belirtilerek, peşmergelerin her türlü hafif ve ağır silahın yanı sıra askeri teçhizata sahip olduğuna da dikkat çekildi.